Tere tulemast! Logi sisse või Registreeru kasutajaks

Millist vett tarbida treeningul?

13.10.2014
Millist vett tarbida treeningul?

Sportimise ajal on organismis soola kaotus intensiivse higistamise tõttu väga suur. Seepärast on mineraalid sportiva inimese organismi jaoks hädavajalikud ning mineraalvesi on sellel puhul parim lahendus.

Paljud mineraalveed on aga karboniseeritud ja sportlased püüavad ise sealt gaasi väljutada, kuigi tegelikkuses jääb suur osa süsihappegaasi siiski vette ja ei välju sealt nii lihtsalt. Seega on palju otstarbekam tarbida gaseerimata mineraalvett, soovituslikult aluselist.

Jooksjad, suusatajad, jalgratturid, krossisõitjad ja teiste kestvusspordialade harrastajatele on ammu teada tõde, et gaseeritud vee joomine „kuivatab keha”, põhjustab gaase ja tekitab suurema veevajaduse. Selle põhjuseks on gaseerimiseks kasutatav süsihappegaas, mis on meie igapäevase elutegevuse ainevahetuse lõpp-produkt. Soovitatav on juua hoopis aluselist mineraalvett.

Intensiivse sportimise ajal on organism tihti hapnikuvaeguses. Sellistes anaeroobsetes ainevahetusprotsessides tekib suurtes kogustes happelisi ainevahetuse vaheprodukte. Enamikule sportivatele inimestele on tuttavad piimhappe tõttu valusaks muutunud lihased. Happeline keskkond tekitab väsimust, halba enesetunnet, soodustab käärimist ja krooniliste põletike teket soolestikus. Üks lihtsam ja kergemini teostatavam lahendus oma keha aitamiseks on teadlikult tarbida aluselist vett. Näiteks looduslikult tugevalt aluseliselist mineraalvett Devin, mille pH 9 kõrgema väärtusega (pH > 9).

Miks? 

Sest aluselises vees leiduvad aluselised HCO3 ja CO3 (karbonaat) ioonid seovad erinevate hapete vesinikioone (H+) ning organismil on lihtsam hakkama saada happeliste vaheproduktide tulvaga. See aitab omakorda toime tulla ainevahetuse happeliste vaheproduktidega, hoida organismi pH tasakaalu, kiirendada ainevahetust ja taastuda treeningust.

Tartu rattamaratonidel osalev Maris Aagver räägib: „Eelmisel aastal kasutasin joogiks gaseeritud mineraalvett, sellel aastal otsustasin proovida aluselist Devini mineraalvett ja vahe oli hämmastav – tulemus eelmise aastaga 20 minuti võrra parem. Hämmastav seda enam, et treeninud ei ole käesoleval hooajal rohkem ja eale on lisandunud järjekordne aasta. Usun tõsiselt, et aluselise veega on organismi sooritusvõime oluliselt parem, kui gaseeritud ehk „happeliste” jookide tarbimisel.”

Aluselise vee kasulikkust kinnitavad veel näiteks sportlased Janek Tombakja Riina Suhotskaja, kinnitades väidet, et sportiva inimese jaoks on aluselise mineraalvee tarbimine igati tark otsus, kuna suurendab nii sooritusvõimet kui kiirendab taastumist pingutusest.

 

Autor: Jaanus Lember, biokeemik